Czym charakteryzuje się dom pasywny?

W ostatnich latach wzrasta znaczenie rozwiązań ekologicznych, też w budownictwie. Nadal poszukuje się nowych technologii, które zmniejszają zużycie energetyczne budynków mieszkalnych a także komercyjnych. Wynikiem tych poszukiwań stały się domy pasywne sopot.

Jest to rodzaj nowoczesnego budownictwa, które z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Warto zatem dowiedzieć się niew dodatku na ten temat.
Czym odróżnia się budownictwo pasywne?
Budynek pasywny odznacza się minimalnym zapotrzebowaniem na energię dostarczano za pomocą konwencjonalnych rozwiązań wykorzystywanych w tradycyjnym budownictwie. Taki efekt jest osiągany poprzez stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które w wyraźny sposób ograniczają straty energii z budynku, jak również pozwalają na maksymalne zastosowanie energii pochodzącej z naturalnych źródeł, na przykład energii promieniowania słonecznego. Jak się zatem okazuje, domy pasywne pomorskie to obiekty cechujące się minimalnymi stratami ciepła. W budownictwie pasywnym bardzo ważną rolę odgrywa orientacja budynku względem kierunków świata. Pomieszczenia, które są w największym stopniu użytkowane, czyli kuchnia czy pokój dzienny powinny być ustawione w kierunku południowym, tak aby w maksymalny sposób wykorzystać światło dzienne. Trzeba również pamiętać, że światło dzienne służy nie tylko do oświetlenia pomieszczeń, ale również do ich ogrzania. W budynkach pasywnych stosuje się spore przestronne okna wyposażone w specjalne uszczelnienia oraz ramy, co zapobiega utracie ciepła. Dużą wagę przykłada się do szczelności przegród budowlanych, które mogą stanowić miejsce utraty ciepła. W domach pasywnych używa się grube warstwy izolacyjne, które odróżniają się słabym przenikaniem ciepła. Warto też dodać, że domy pasywne gdynia wyposażone są w innowacyjny system wentylacji nawiewno-wywiewnej. Jest to wentylacja, która nie sprawia wychłodzenia wnętrz w okresie zimowym, ponieważ powietrze pochodzące z zewnątrz jest oczyszczane oraz nagrzewane zanim zostanie przekazane do wnętrza budynków. Ten rodzaj wentylacji pozwala na ograniczenie strat ciepła dosłownie o kilkadziesiąt procent. W budynkach pasywnych można używać dodatkowe instalacje grzewcze, przykładem jest kominek na biomasę.

Więcej informacji na stronie: domy pasywne gdańsk.