Sudeckie atrakcje – przekonaj się

Bardo – do tego miasta bardzo chętnie zaglądają i wycieczki, i pielgrzymki. Tutejsze sanktuarium oraz pobliska Droga Krzyżowa, wspaniała Góra Kalwaria a także rozrzucone na górskich zboczach kapliczki czynią z tego miasteczka miejsce wyjątkowe. Bardo, bo o nim mowa, to jeden z ciekawszych ośrodków pielgrzymkowych, którym może skusić turystów Dolny Śląsk. Na turystów czeka tu jednakże nie tylko sanktuarium, niemniej jednak i szereg innych atrakcji. Ruiny zamku, ciekawe szlaki piesze oraz malowniczy przełom Nysy (znany też z organizacji spływów pontonami) – atrakcji w tym miejscu nie brakuje. Nie powinien zatem dziwić fakt, że Bardo jest najczęściej wybierane jako miejsce na wczasy. Dla tych, którzy doceniają atmosferę niedużych miasteczek a także cenią sobie sposobność górskich wycieczek, Bardo jest miejscem idealnym.

Turystyka rozwija się tu idealnie, a noclegi czekają zarówno w prywatnych kwaterach, jak i w domach wycieczkowych. Jakie zabytki i atrakcje zasługują w tym mieście na szczególną uwagę?
Bardo znane jest głównie jako ośrodek kultu maryjnego. Znajdująca się w centrum miasta bazylika z wspaniałą figurką jest misją licznych pielgrzymek. Jako miejsce kultu Bardo ma długą historię. Wiadomo, że już w XVII wieku przybywali tu wierni z okolicy, by oddać cześć cudownej figurce. To silny ruch pielgrzymkowy spowodował, że na przełomie XVII i XVIII wieku wzniesiono obecną bazylikę. To potężna świątynia, która góruje nad całym miasteczkiem. Przy niej znajduje się inna atrakcja – założone w klasztorze w latach 60. XX wieku Muzeum Sztuki Sakralnej. Innym obiektem, którego pominąć nie można, jest Ruchoma Szopka.

Bardo
otoczone jest też dwiema górami, które najczęściej odwiedzają grupy pielgrzymkowe. Pierwszą z nich jest Góra Kalwaria z cudownym źródełkiem, górską kaplicą oraz pozostałościami średniowiecznego zamku. Znana jest też ta góra z potężnego osuwiska, nad którym znajduje się aktualnie perfekcyjny punkt widokowy.
Druga to Góra Różańcowa, która sąsiaduje z bazyliką. Tu na turystów i pielgrzymów czeka 13 kaplic z początków XX wieku. Każda z nich utrzymana jest w innym stylu, każda z nich jest ciekawym przykładem małej architektury sakralnej. W czasie pobytu w Bardzie ze stuprocentową pewnością warto poświęcić im nieco sugestie.

Stronie Śląskie
Być może nie trzeba do najpopularniejszych letnisk w polskich górach, natomiast atrakcji na jego obszarze nie brakuje. To właśnie w tej miejscowości ma swą siedzibę Dyrekcja Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, tu można zwiedzić wyjątkowo ciekawe muzeum minerałów. Stronie Śląskie to też perfekcyjny punkt wypadowy w Góry Bialskie a także w Masyw Śnieżnika. Ci, którzy postanowią spędzić wczasy w Stroniu lub w jego okolicy, niewątpliwie nie będą żałować. Czym może ich oczarować to spokojne miasteczko? Jakie zabytki czekają na turystów na jego obszarze?

Stronie Śląskie może się pochwalić dość pobudzająca ciekawość zabudową oraz interesującym układem urbanistycznym. Stojący na zboczy kościół parafialny jest pobudzająca ciekawość mieszanką stylów: gotyckiego, renesansowego a także barokowego. Ze względu na swe położenie sprawia on złudzenie budowli górującej nad całym Stroniem. Dość skromny na zewnątrz, może oczarować wspaniałym wnętrzem. Niewątpliwie warto poświęcić mu nieco uwagi w czasie pobytu w tym mieście. Poza kościoła parafialnego w Stroniu koniecznie należy zobaczyć domek księżnej Marianny. Jego symbolem jest herb rodziny Orańskich, a specjalna tablica pozwala turystom poznać bardzo istotne informacje na temat tej budowli. Inną ciekawostką, którą można obejrzeć w tym miasteczku, jest XVII – wieczny słup wotywny. Ustawiony jako wotum za ocalenie mieszkańców Stronia przed zarazom, jest dziś jednym z najciekawszych zabytków w tej części Dolnego Śląska.

Goszczący w Stroniu Śląskim turyści prawie na każdym kroku mogą spotkać się z pamiątkami związanymi z podstawą dawnej gospodarki: górnictwem oraz hutnictwem. W XVI wieku to dzięki nim Stronie Śląskie mogło pomyślnie się rozwijać. Dziś o dawnych kopalniach i zakładach pracy przypominają liczne w tej okolicy kamieniołomy. Choć przemysł upadł, dziś w okolicach Stronia coraz dużo lepiej rozwija się turystyka. W samym miasteczku a także w jego najbliższej okolicy można bez problemów odnaleźć noclegi. Czekają również masowe atrakcje, jak wyciągi narciarskie w pobliskim Kletnie oraz w Nowej Morawie. W odległości niespełna 4 km od miasta można natomiast ujrzeć wspaniały ośrodek narciarski „Czarna Góra”. Ze Stronia prowadzą też interesujące szlaki turystyczne. Jednym z nich można dotrzeć przez Czernicę do Bielic – niewielkiej wsi znanej z tradycyjnych chatek a także małego wyciągu narciarskiego.

Radochów
Ta miejscowość z całkowitą czyli stu procentową pewnością zasługuje na uwagę tych turystów, którzy wczasy postanowili spędzić w Górach Pln. Choćby nie znajdziemy tu takich zabytków, jakimi kuszą Lądek Zdrój czy pobliski Złoty Stok, i wieś Radochów może nas pozytywnie zaskoczyć. Jakie atrakcje czekają w tej wsi na turystów?

Położona nad rzeką Białą wieś Radochów to przede wszystkim świetna baza wypadowa w Góry Złote. Nie brak natomiast na jej terenie pobudzających ciekawość budowli, którym z pewnością warto poświęcić nieco sugestie. Jedną z nich jest kościół parafialny św. Mikołaja, którego budowę rozpoczęto w początkach XVI stulecia. Utrzymana w stylu renesansowym świątynia jest dziś jednym z ciekawszych zabytków w tej okolicy. Warto również zwrócić uwagę na dawny cmentarzyk oraz na budynek pobliskiej plebanii. Inną ciekawostką w tej wsi jest renesansowy dwór wiejski – jedna z ciekawszych budowli tego rodzaju, które pojawiały się w XVI wieku na terenie całego Śląska.

Wielką atrakcją tej wsi jest natomiast nie jej zabudowa, lecz znajdująca się w pobliżu jaskinia. To Jaskinia Radochowska, którą koniecznie powinno się zwiedzić w trakcie pobytu w Górach Zł. Znana była ona już w XVIII wieku, a pierwszymi turystami byli ci kuracjusze, którzy wypoczywali w pobliskim Lądku. To dzięki nim jaskinia stała się znana, z ich powodu jednakże znacznie ucierpiała także jej szata naciekowa. Dziś jaskinia ta jest udostępniona do zwiedzania, a zaglądających do środka turystów obowiązuje dość sporo zakazów. Dzięki temu można pogodzić turystykę z zachowaniem tego, czym jeszcze może się pochwalić Jaskinia Radochowska. A jest to miejsce istotne z kilku niebagatelnych względów. W tej jaskini udało się odkryć czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego, któremu jeszcze za życia spiłowano zęby. W jaskini tej znaleziono też sporo kości dawnych zwierząt: bizonów, dzikich koni oraz wołów piżmowych. Na turystów w tej jaskini czekają interesujące sale, w tym ładna Sala Gotycka a także Komora Centralna. Wielką atrakcją jest też znajdujące się w jaskini jeziorko, którego głębokość dochodzi nawet do 2 metrów.

Radochów jest wsią idealną na wczasy dla tych, którzy pragną odpocząć w ciszy i spokoju. Choć nie dotarła tu jeszcze masowa turystyka, można tu znaleźć i noclegi (przeważnie w prywatnych gospodarstwach) i punkty gastronomiczne. Ciekawa okolica a także bliskość tak niebagatelnych miast, jak Złoty Stok czy Lądek Zdrój daje wiele możliwości planowania wycieczek a także zwiedzana najpiękniejszych zakątków w tej części Sudetów. W tej miejscowości na 100 procent nikt nudzić się nie będzie.